Szrmazsa: Magyarorszg
Felhasznlsa: A vizsla sokoldalan hasznlhat vadsz-munkakutya. Mezõn, erdõben s vzben egyarnt hasznlhatnak kell lennie; az albbi jellemzõ tulajdonsgokkal rendelkezik: - kivl szagls - hatrozott vadmeglls - apportkszsg - az sznyom clratrõ, a vz szeretetvel prosul kvetse A nehz terepet, s a szlsõsges idõjrsi viszonyokat egyarnt jl tûri. Munkabr vadsz-munkakutya minõsgben a lvstõl s a vadtl val flelem, a vadmeglls illetve az elhozsi kszsg ppgy nem kvnatos, mint a vzszeretet hinya. Problmamentes termszete s alkalmazkodkpessge miatt laksban is knnyen tarthat.
FCI besorolsa: VII. csoport Vizslk 1. szekci Kontinentlis vizslk Munkavizsgra ktelezett
Rvid trtneti ttekints: A drtszõrû magyar vizsla a XX. szzad harmincas veiben a drtszõrû nmet vizslval val keresztezs rvn alakult ki. Fajtajegyei azonosak a rvidszõrû magyar vizslval.
ltalnos megjelens: lnk, zsemlesrga sznû, szraz s szikr, a rvidszõrû magyar vizslnl robosztusabb testfelptsû. Megjelense egy mindenes vizsla kitartst, munkabrst s ignytelensgt tkrzi.
Fontos mretarnyok: - a testhossz kiss meghaladja a marmagassgot - a mellkasmlysg valamivel kisebb, mint a marmagassg fele - a fang valamivel rvidebb, mint a fejhossz fele
Viselkeds s jellem: Hûsges, knnyen tanthat, nrzetes, a durva bnsmdot nem tûrõ fajta. Vezetõjvel kapcsolatot tart, szenvedlyesen keresõ, kitart, j orr, szilrdan ll.

TESTFELPTS
1. Fej Agykoponya: Koponya: Mrskelten szles, enyhn dombor. A fejtetõt enyhe homlokrok vlasztja kett kzpen, a mrskelten fejlett nyakszirtcsonttl a stop fel. A szemboltvek kzepesen fejlettek. Stop: Mrskelt Arckoponya: Orrtkr: Szles s jl fejlett orrtkr minl tgabb orrlyukakkal. Az orrtkr sttebb rnyalatban harmonizl a szõrzet sznvel. Fang: Tompa, nem elhegyesedõ, erõs llkapcsokkal, nagyon izmos. Az orrht egyenes. llkapocs/Fogak: Erõs llkapcsok tkletes, szablyos s teljes olls harapssal, a felsõ metszõfogsor hzag nlkl zr az als fl. A fogak csaknem egyenesen llnak az llkapocsban; a fogkplet szerinti 42 egszsges foggal. Pofa: Erõs, jl izmolt. Szemek: Kiss ovlisak, kzepes nagysgak. A szemhjak jl a szemgolyra simulnak. Tekintete lnk, rtelmes. A szemszn a szõrzet sznvel harmonizl, a sttbarna szemek rszeslnek elõnyben. Flek: Kiss htul s kzpmagasan tûzttek. A fl lebenye finom, a pofhoz simul, lefel kerektett V-alakban vgzõdik. Fle valamivel rvidebb, mint a rvidszõrû magyar vizsl.
2. Nyak: Kzphossz, az sszkppel harmonizl. A tark nagyon izmos s enyhn velt. A toroktjk szraz.
3. Trzs Mar: Kifejezett s izmos. Ht: Szilrd, jl izmolt, feszes s egyenes. Az izomzatnak fednie kell a tvisnylvnyokat. gyk: Rvid, szles, feszes, izmos, egyenes, vagy kiss velt. A ht s az gyk kzti tmenet feszes s tmr. Far: Szles s megfelelõen hossz, nem rviden csapott, a farok fel enyhn lejt, jl izmolt. Mellkas: Szles s mly, jl kifejezett, izmos s kzepesen telt elõmellel; lehetõleg messzire htranyl szegycsonttal. A szegycsontnak s a knykizletnek azonos magassgban kell lennie. A bordk mrskelten veltek. A hts bordk jl lenylak. Als vonal: Elegns vben enyhn felhzottan halad htrafel, feszes.
4. Farok Kzpmagasan tûztt, tvnl vastag, azutn elvkonyod. Azokban az orszgokban, ahol a trvny kurttsi tilalmat nem r elõ, a vadszatra val felhasznls rdekben 1-ed rszt levgjk. Ha a farok nem kurtthat, akkor a csnkig r, kiss kard alakban hordja. Mozgs kzben vzszinteshez kzel megemeli. A farok szõrrel jl, s vastagon fedett.
5. Vgtagok Ellsõ rsz: ltalnos: Ellrõl nzve a vgtagok prhuzamosak, oldalrl nzve fggõlegesek s jl a test al helyezettek. J csontozat s erõs izomzat jellemzi. Lapocka, vll: A lapocka hossz, dõlt s htrafel laposan felsimul. Mozgs kzben rugalmas. Erõs, szraz izomzat. A lapocka s a felkar kztt j szgells. Felkar: Lehetõleg hossz, s jl izmolt. Knyk: Testhez simul, de nem odaprselt, sem kifel, sem befel nem fordul. A felkar s az alkar kztt j szgells. Alkar: Hossz, egyenes, megfelelõen izmolt. Erõs, nem durva csontok. Ellsõ lbtõizlet: Szraz, feszes. Ellsõ lbkzp: Rvid, csak nagyon enyhn dõlt.
Ellsõ mancsok: Kiss ovlisak, szorosan egymshoz fekvõk, megfelelõen boltozatos, erõs lbujjakkal. Erõs, barna sznû karmok. Kemny, ellenll, palaszrke talpprnk. lls s mozgs kzben a mancsok prhuzamosak.
Htuls rsz: ltalnos: Htulrl nzve a vgtagok egyenesek s prhuzamosak. J szgellse, erõs csontok. Comb: Hossz s izmos. A medence s a comb kztt j szgells. Trd: A comb s a lbszr kztt j a szgells. Lbszr: Hossz, izmos s inas. Hossza kzel azonos a comb hosszval. J szgells a lbszr s a htuls lbkzp kztt. Csnk: Erõs, szraz s inas, arnylag alacsonyan helyezõdõ. Htuls lbtõ: Fggõleges, rvid s szraz. Htuls mancsok: Kiss ovlisak, szorosan egymshoz fekvõk, megfelelõen boltozatos, erõs lbujjakkal. Erõs, barna sznû karmok. Kemny, ellenll, palaszrke talpprnk. lls s mozgs kzben a mancsok prhuzamosak; ugyanolyanok, mint az ellsõk.

6. Mozgs Jellegzetes jrsmdja a lendletes, knnyed, elegns, trlelõ gets nagy tolerõvel, s ennek megfelelõ elõrelpssel. Mezei keresskor kitart vgta. A ht szilrd, a felsõ vonal nem tr el a vzszintestõl. Jl felegyenesedett tarts. A poroszkls nem kvnatos.
7. Bõr Feszes, redõket nem kpez, jl pigmentlt.
8. Szõrzet Drtszõrû, testhez simul, erõs szl, sûrû s fnytelen. A fedõszõr 2-3 cm hossz, az aljszõr sûrû s vztaszt. A hossz szõrzet nem rejtheti el a test formit. Erõssge s sûrûsge rvn a szõrnek a lehetõ legjobb vdelmet kell nyjtania az idõjrs hatsai s a srlsek ellen. A vgtagok als rszein, a mellkas s has als rszein puhbb, rvidebb s kiss vkonyabb; a fejen s fln rvidebb s egyttal sttebb; sûrû, de nem puha a szõrzet.
A kill szemldkk hangslyozzk a stopot. Ez, s az erõs, de nem tl hossz /2-3cm/, lehetõleg kemny szakll a fang mindkt oldaln kiemelik a hatrozott arckifejezst. A nyakr kt oldaln V-alak kefk tallhatk.
Szn: A zsemlesrga klnbzõ rnyalatai. A fl egy rnyalattal sttebb lehet, egybknt egysges. Vrs, barns s vilgos rnyalatok nem kvnatosak. Kisebb fehr folt a mellen, vagy a toroktjkon, melynek tmrõje nem lehet nagyobb, mint 5 cm, valamint fehr tûzsek az ujjakon nem szmtanak hibnak. Az ajkak s a szemhjak szne megegyezik az orrtkr sznvel.
9. Mret Marmagassg: Kanok: 58-64 cm Szukk: 54-60 cm
A marmagassg nvelse nem cl, kvnatos a kzpmretekre val trekvs. Azonban a statikus s dinamikus egyensly s a szimmetria sokkal fontosabb, mint a centimterekben kifejezett mretek.
10. Hibk Az elõbb emltett pontoktl val minden eltrs hibnak tekintendõ, amely rtkelsnek pontos arnyban kell llnia az eltrs fokval.
11. Kizr hibk - A nemi jellegtõl val durva eltrs - Nem tpusos fej - Foltos orrtkr - Lg, vagy nyladz ajak - Elõre-, vagy htraharaps, keresztharaps valamint ezek sszes tmeneti formja - Egy, vagy tbb fog hinya: a metszõfogak s/vagy szemfogak, a 2-4. elõõrlõk, s/vagy az 1-2. õrlõk kzl, kettõnl tbb P1 hinya; az M3-masokat nem veszik figyelembe. A nem lthat fogak hinyz fognak szmtanak. - A fogsoron kvli plusszfogak - Farkastorok, nylszj - Vilgossrga szemek, nagyon laza szemhjak. Entropium, Ektropium, Distichiasis /kettõsen helyezett szempillasor/ - Kifejezett nyaklebernyeg - Fattykrm - Slyosan hibs mozgs - Vkony szõrzet. Hinyz aljszõr. Hossz, puha, selymes, gubancos, gndr vagy gyapjszerû szõr. Hinyz kefe a vgtagokon. - Nem tpusos szõrzet - Sttbarna vagy viaszsrga szn /akr a bõrn, akr a nylkahrtyn/. Tarkasg. Nem egysges szn, 5 cm-nl nagyobb mellfolt. - Fehr mancsok - Pigmenthiny a bõrn, a szemhjakon s az ajkon egyarnt. - 2 cm-nl nagyobb mretbeli eltrs - Mindenfajta ideggyengesg |